Ispis
28
Srp

ORIJENTirano i u sezonu 2011/12

orijentirajmose

Vrijeme je da se dotaknemo najvažnije sporedne stvari na svijetu koja nam uskoro slijedi, sa početkom sezone 2011/12 - NK Orijent. Dok se većina ljudi muči sa svakodnevnim sezonskim radom za mizerne plaće, a ostatak se gleda malo odmoriti od svakodnevice, tražeći bolja rješenja za kvalitetniji život u opljačkanoj i silovanoj Lijepoj Našoj, naši nogometaši su krenuli sa pripremama za novu sezonu.
Za sada oslabljeni za 5 prvotimaca (Jergović, Kurolt, Žarić, Jasprica,Burić) koji su pronašli sreću u lokalnim klubovima koji bolje stoje na financijskom i ambicijskom planu. Od novopridošlih bilježimo Kovačević, povratnik Kalanj, te još nekoliko mlađih dečki. Rekli bi na Krimeji ništa novoga. Možemo se slobodno izraziti kako NK Orijent tiho plovi na mrtvome moru.

Što se tiče klupskih noviteta, nema ih puno kao što je uobičajeno u ovom razdoblju. S obzirom na viđeno rekao bih da stagniramo, upravo iz razloga što klub još uvijek nema ono prijeko potrebno, a to je plan rada za makar godinu dvije unaprijed, te financijsku i poslovnu stabilnost. Nije to ništa novoga. Kad govorim o poslovnoj stabilnosti Orijentu je prijeko potrebno jedan ili dva profesionalca u upravi. Profesionalni tajnik ili sportski direktor, te osoba koja će se baviti samo marketingom, promocijom te odnosu s javnošću. Nažalost kod nas je slučaj da se svi bave svačime, a to nerijetko završi ničime.
Trenutno se dovršavaju radovi ispod tribine, gdje bi naš Orijent trebao dobiti osim 2 nove klupske prostorije i svoju trofejnu salu, a zaslužan za tu ideju te provedbu je najviše trener prve ekipe Đelalija uz par svojih kolega iz kluba. Govorim to upravo za usporedbu kako se jedan trener prve ekipe bavi sa stvarima u pozitivnom smislu sa kojima se ne bi trebao baviti. Isto tako predsjednik se bavi sa stvarima sa kojima se ne bi trebao baviti, treneri u omladinskoj školi isto, tajnica kluba također, pa sve do domara. Stvari su krivo posložene.

Često znam čuti kako je problem jer Orijentu ne želi nitko pomoć, nitko osim roditelja djece iz škole nogometa i grupice navijača koji su i ovo ljeto u nekoliko navrata svojim radom pomogli klubu sa radovima na stadionu, te je i napravljen 51 metarski grafit u čast kluba na južnoj strani stadiona. Osobno mislim da je najveći problem u našim glavama, odnosno glavama ljudi koji su vodstvo kluba, a pod time mislim na predsjednika kao vrh kluba, tajnicu, te trenere u klubu jer drugih ljudi niti nema, tj ima ali samo na papiru. Naravno tu su i veterani kluba, koji bi sigurno trebali davati više, pomagati, biti na raspolaganju klubu, ali od toga nema ništa, oni su očito dovoljni sami sebi.
Krivo je tumačiti kako klubu ama baš nitko ne želi pomoći. Na stranu mentalitet ovdašnjih ljudi, koji su bili najveći prijatelji kluba kada je bilo novaca, a sada već godinama nema nigdje nikoga, na stranu loše financijsko stanje koje je naravno ključ svega i na stranu ljudska glupost i egoizam koji su možda i najveći u zadnje desetljeće - problem je zatvorenost kluba!

Koliko god se pojedinci u klubu trude da Orijent se digne i zaživi ko nekada, trebat će još najmanje 10 puta više truda da se neki pomak postigne. Nikada mi nije bilo jasno zbog čega NK Orijent npr ne otvori natječaj za radno mjesto osobe za marketing, a toliko se plače da to nikako da zaživi. Bilo je inicijativa od pojedinaca,ali su odmah negativnošću stopirane. Zašto? S jedne strane bilo je i ljudi koji su u startu htjeli nemale novce, bez ikakvog plana i programa i oni su opravdano odbijeni, ali zašto se nije probalo na drugi način? S jedne strane želimo da se sve digne, a sa druge strane ne želimo nikoga novoga unutra. Djelujemo ko falanga, gerila kako bi rekao ovdašnji novinar sa Trsata. Toliko je mladih školovanih ljudi na burzi koji bi radili i honorarno, koji bi svojim radom sami sebi zaslužili, stvorili plaću, međutim jednostavno sve je nekako nedorečeno.
Htjeli bi bolje ali ne bi uložili. Tipični hrvatski stav, s time da u ovom slučaju, ako raspolažemo i sa minimalno kuna na kontu, vjerujem da ima ljudi toliko voljnih i ambicioznih da bi sami sebi stvorili plaću samo da im se pruži prilika za rad.
Dati čovjeku ako se baš ne može bolje, neku početnu osnovnu plaćicu i ostatak na proviziju nekome bi bio vjetar u leđa. Klub bi vjerujem profitirao i digao se makar po pitanju marketinga, promocije, odnosa s javnošću, da ne govorim kada bi se našlo čovjeka koji bi bio (polu)profesionalni tajnik ili sportski direktor odnosno osoba koja će raditi i biti u klubu ili po potrebi na terenu cijelo svoje radno vrijeme, a ne kao sada da u klubu rijetko koga možeš naći ili se trebaš najavljivati par dana ranije.
Svaka čast dugogodišnjoj tajnici, koja je vrlo sposobna i da nije bilo nje NK Orijent bi sigurno "kihnuo" par sezona ranije usred prvenstva, međutim za nešto više na cijeloj razini kluba, treba još veći angažman svih struktura kluba.
Kada bi se te stvari posložile onda bi možda nešto konkretno i pokrenulo, a ovako bojim se da ćemo stagnirati do daljnjega. Preživljavanje.

Da ne budem uvijek kritičan ima tu i pozitivnih stvari, tipa "Orijent(irajmo) se" odnosno svečano zatvaranje sezone koja će postati tradicionalno, samo zahvaljujući treneru Knapiću koji je sve to organizirao i sproveo u djelo. Treneru prije svega, nadam se da me razumijete što želim reći. Kada se otvorimo prema van, kada se bude znalo u klubu tko što radi, tko je za što zadužen, tko za što odgovara, te kada nađemo formulu kako zadržati svoje talente što bi trebala biti osnovna stvar onda ćemo napraviti korak više i krenuti kao konačnom "ozdravljenju" kluba.

Da se dotaknem i financija. Neću vam sada iznositi sa koliko novaca klub trenutno raspolaže jer ne želim vas deprimirati, ali ako baš hoćete znati radi se o jako malim novcima, koji nisu dovoljni za natjecanje niti u 4hnl, a kamoli ligu više. Financije su uvijek bili problem. Nije to ništa novoga kada pogledamo da od 1990g na ovamo su nepovratno uništene sve najjače Riječke firme, kada ustvrdimo da je cijelo Riječko gospodarstvo sravnjeno sa zemljom onda dolazimo do ovakvih apsurda da u cijeloj našoj regiji sponzora koji bi pratili neki trećeligaški klub jednostavno nema. Ako se i nađe koji, onda su neredoviti u ispunjavanju svojih obaveza jer u ovoj našoj zemlji više nitko nikome ništa ne plaća.
Naravno nismo ni mi tu bubice, upravo iz razloga što u klubu nema čovjeka koji bi se bavio radom sa sponzorima. Kada ustvrdimo da Grad koji je prezadužen vodi antisportsku politiku prema sportskim kolektivima te svake godine stišće "špinu", i još kada dodamo da NK Orijent jedini kao istaknutiji kolektiv ne dobiva od Županije niti lipe, za razliku od drugih klubova, onda je jasno gdje smo po pitanju financija. Narod bi rekao koliko para toliko muzike.

Osobno se ne mogu oteti dojmu da ona uzrečica "novac je svugdje oko nas, samo ga treba znati ubrati" možda bi i mogla vrijediti samo da se u klubu poslože stvari koje su odavno trebale biti posložene. Teško je biti pametan kada klub još uvijek nema svoju internet stranicu, a kamoli da se nude možda sezonske, godišnje ili polugodišnje ulaznice. To sve spada u već spomenuti marketing koji je nažalost mrtav i to dovoljno govori o svemu.

Za dežurne kritičare, cilj ovog teksta nije kritika, već samo da klub i nas same potakne na djelovanje, a vjerujem da navijači će i dalje biti uz klub kakav god on dao bio, jer Orijent nije od jučer.
NK Orijent je jedan od najstarijih klubova u našoj državi, sa slavnom prošlošću, velikom tradicijom i igračima koji nisu nikada bili šminka, već pravi pošteni borci na terenu. Veliki u pobjedi i porazu. Stisnut ruku protivniku bez ikakvih repova i sa znojem natopljenim dresom je pravi odnos prema klubu i navijačima i u tome je bit zašto se prati naš klub bez obzira, bio prvi, zadnji, u prvoj, trećoj ili osmoj ligi. Ljubav prema klubu je prije svega.

Što se tiče nas navijača, kako Udruge, tako i navijačke skupine, za sebe možemo reći da smo malobrojni, ali pravi navijači, uvijek vjerni bez obzira koliko god bilo teško. Tako je bilo prije, tako je i sada, i tako ćemo težiti ubuduće koliko budemo imali snage. Cilj je ojačati mi bi rekli crveno-bijelu familiju. Sve što je do sada napravljeno je pozitivno, međutim imamo i mi svojih problema, svojih "mušica". Mi koji smo "unutra" znamo koji su to problemi i na nama je da radimo na tome, međutim bez ozbiljnosti svih prisutnih nema pomaka.
Sigurno je da ćemo inzistirati kako na ozbiljnosti u nekim dijelovima oko rada same skupine, tako ćemo se prepustiti i spontanosti, ali prije svega tražiti ćemo formulu za nastavak dobre atmosfere među ljudima, bez obzira na sve nedaće u klubu, oko njega i privatno. Da je lako- nije. Poznato je da smo mi u specifičnoj situaciji za razliku od možda nekih drugih skupina sa kojima se ne treba uspoređivati.
Mi pratimo Orijent sa Sušaka kao tradicionalni povijesni dio grada Rijeke i uvijek ističemo "Sušak" jer tamo živimo kako klub, tako i mi navijači. Sušak kao bivši zasebni grad koji je bio jako razvijen za svoje vrijeme, uz jako gospodarstvo je djelovao od 1919 do 1947g a danas on apsolutno nigdje ne postoji. Sušak koliko god mi bili zaluđeni sa njime koliko god ga voljeli danas službeno jednostavno ne postoji, kao niti grad, niti općina, pa niti veći kvart i samim time ne postoje niti institucije sa kojima se možemo povezati. Poglavarstvo Grada Rijeke i njihove strukture apsolutno ne mare kako za Orijent tako niti za Sušački dio grada Rijeke i time je sve rečeno, a mi smo rekli svoje - bolje grob nego gradski rob!
Interes mlađih ljudi za praćenje kluba u 3 ligi bolje da niti ne spominjem. S obzirom na ovdašnji mentalitet uzaludno bi bilo išta reći.
Često se pitam što bi bilo da smo u nekoj drugoj općini, u nekome drugome manjem gradu gdje bi Orijent bio jedini klub. Ima dosta primjera u Lijepoj Našoj, kada cijelo selo, grad ili općina žive za svoj klub i onda se stvar zakotrlja. U našoj situaciji to nije slučaj i vjerojatno neće nikada niti biti. Mi smo neka treća sfera totalno van svih sistema.
Za sada djelujemo kao gerila, sa nikome povezani, sa nikome u suradnji. Sami se financiramo, bez sponzora, bez donacija, bez jače i organiziranije suradnje sa klubom. Sve što je učinjeno djelo je ruku i financirano od naših članova tj samih sebe i na to možemo i moramo biti ponosni, međutim to je isto tako strašno iscrpljujuće.
Od ove sezone, doći će do nekih promjena, sprema se izvanredna skupština udruge, sa prijedlozima izmjena i dopuna statuta te prijedlozima promjene vodstva udruge kao i sa još nekoliko noviteta koje će se predložiti. Ide se dalje sa ciljem da u dobroj atmosferi ostanemo samostalni, međutim i sa idejama da još ojačamo crveno-bijelu familiju na tribini te da se otvorimo novim članovima.
Koliko ćemo imati uspjeha ovisiti će o nama samima, te o ekipi koja hoće ili neće prepoznati taj trud te se i aktivno uključiti u ostvarenju ciljeva. Prvenstvo je neatraktivno, dugačko i financijski iscrpljujuće. Puno je utakmica preko tjedna, a gostovanja su zahtjevna. Mi nismo grupa koja je brojna pa prema tome gledati ćemo drugačije, lakše, postaviti stvari, a ono što uvijek veseli na čemu želimo inzistirati da kod nas nema i neće biti šminkera koji krivo odmjeravaju i raznih kvazi huligančića koji samo stvaraju nered među grupom.
Pravila će se znati i prema tome tko se ne želi držati toga neće biti ni dobro došao na tribinu. Osobna promocija, politika, sebičnost i glumatanje frajera neće biti dozvoljeno. Dobar dio ekipe, već se naplaćao podosta kazni, neki su dobili zabrane, neki dublje po đepu a neki po bubrezima, i sve to ide u staž navijača, međutim neće se dozvoljavati da zbog par budala, cijela grupa ima nepotrebnih problema. Zašto to govorim? Upravo zbog lagano dolaska mlađih na tribinu, sa kojima danas nitko ne radi, pa i cijela scena ide u krivome smjeru. Svaki član crveno-bijele familije ima da brine kako o svome bratu na tribini, tako i o NK Orijent koji je na prvom mjestu prije svega. Podijeliti sendvič na 5 dijelova, podijeliti pivo na 6 ljudi, čuvati jedan drugome leđa i otići na stop Bogu iza nogu za Orijent je bit svega, prema tome koliko god bilo teško

ORIJENT(IRAJMO) SE I U SEZONI 2011/12

I neka zabava krene...